2017-2018 PROVINCIAL FINALISTS

The following schools qualified for the 2018 Provs from a field of nearly 130 teams

Fellows High _R1ABoys.JPG
  • Fellows High _R1ABoys.JPG
    FELLOWES HIGH SCHOOL
    (Pembroke)
    POOL A

    Skip: Cole Lacroix
    Vice: Harrison Sitland
    2nd: Benjamin Brunatti
    Lead: Neil Jennings
    Coach: Joe Hall
  • bishop allen girls (region 2 B).JPG
    BISHOP ALLEN ACADEMY
    (Etobicoke)
    POOL A

    Skip: Michaela Robert
    Vice: Evelyn Robert
    Second: Katie Chin
    Lead: Jasper Rayes
    Coach: Junho Song
  • Gore R3 Boys B - Saugeen DSS.jpg
    SAUGEEN DISTRICT SECONDARY SCHOOL
    (Port Elgin)
    POOL A

    Skip: Jack Middleton
    Vice: Sam Hastings
    Second: Eric Ruegg
    Lead: Adam Mekky
    Coach: Allan Walker
  • 1A girls winners Perth and District Collegiate Institute.jpg
    PERTH & DISTRICT COLLEGIATE INSTITUTE
    (Perth)
    POOL A

    Skip: Chelsea Ferrier
    Vice: Jillian Uniacke
    Second: Brooklyn Dobbie
    Lead: Amy Kehoie
    Coach: Bill Ferrier
  • bishop allen boys (region 2 B).JPG
    BISHOP ALLEN ACADEMY
    (Etobicoke)
    POOL A

    Skip: Jack McGrade
    Vice: Patrick Malas
    Second: Johnathan Leamy
    Lead: Jacob Swist
    Coach: Junho Song
  • ANMyerSS.JPG
    A.N. MYER SECONDARY SCHOOL (Niagara Falls)
    POOL A

    Skip: Megan Ford
    Vice: Jessica Zheng
    Second: Kate Phillips
    Lead: Abby Zwarun
    Coach: Patty Rodgers
  • ursuline boys.jpg
    URSULINE COLLEGE
    (Chatham)
    POOL A

    Skip: Alex Jeromel
    Vice: Austin Haddock
    Pierre Caron
    Ryan Farrell
    Coach: Amy Dumoulin-Jeromel
  • EASTVIEW SS_GIRLS3B.jpg
    EASTVIEW SECONDARY SCHOOL
    (Barrie)
    POOL A

    Coach: Bonnie Pereira
    Skip: Alex Bortolo
    Vice: Pamela Williamson
    Second: Zoe Peeters
    Lead: Lindsay Stamper
    Coach: Ken Dumond
  • 1B Girls winners Osgoode Township High School.jpg
    OSGOODE TOWNSHIP HIGH SCHOOL (Metcalfe)
    POOL B

    Skip: Jocelyn Taylor
    Vice: Lauren Reanay
    Second: Sarah Yeaton
    Lead: Caitlyn Carr
    Coach: Leslie Belair-Leslie
  • haliburton highlands boys (region 2 A).JPG
    HALIBURTON HIGHLANDS SECONDARY SCHOOL
    (Haliburton)
    POOL B

    Skip: Dustin McCready-DeBruin
    Vice: Jonas Hill
    Second: Liam Little
    Lead: Jacob Dobson
    Coach: Darrell Dobson
  • ParrySoundHighSchool_3A.jpg
    PARRY SOUND HIGH SCHOOL
    (Parry Sound)
    POOL B

    Skip: Madison Fisher
    Vice: Skylar Tranter-Tiffin
    Second: Kate-Lynne Hinksman
    Lead: Rachel Reeve
    Coach: Julie Truscott
  • Leamington District Secondary School.jpg
    LEAMINGTON DISTRICT SECONDARY SCHOOL
    (Leamington)
    POOL B

    Skip: Kyle Dick
    Vice: Connor Pearce
    Second: Erik Wright
    Lead: Stephen Hotz
    Coach: Ian Pearce
  • haliburton highlands girls (region 2 A).JPG
    HALIBURTON HIGHLANDS SECONDARY SCHOOL
    (Haliburton)
    POOL B

    Skip: Jessie Byers
    Vice: MacKenzie Tidey
    Second: Lena Haase
    Lead: Chelsea Flynn
    Coach: Hugh Nichol
  • 1B winners Boys Vankleek Hill Collegiate Institute.png
    VANKLEEK HILL COLLEGIATE INSTITUTE
    (Vankleek Hill)
    POOL B

    Skip: Cameron Laroque
    Vice: Frederick Parisien
    Second: Todd Zihlmann
    Lead: Nate James
    Coach: Dan Tremblay
  • 4B Girls Paris.jpeg
    PARIS DISTRICT HIGH SCHOOL
    (Paris)
    POOL B

    Skip: Kimmy Cummings
    Vice: Jayna Weightson
    Second: Morgan Gillies
    Lead: Sierra Gillies
    Coach: Tara Topping
  • Gore R3 Boys A - Eastview SS.jpg
    EASTVIEW SECONDARY SCHOOL
    (Barrie)
    POOL B

    Coach: Bonnie Pereira
    Skip: Dylan Niepage
    Vice: Cameron Vanbodegom
    Second: Trey Cowell
    Lead: Zach Woodland
    Coach: Ken Dumond

WELCOME!!


On behalf of the Ontario School Curling Committee, the Gore Mutual Insurance Company as well as the Pembroke Curling Club and our Organizing Committee, we would like to welcome everyone and extend our congratulations to you on becoming a Provincial Finalist at the Gore Mutual High School Curling Championships, February 14-16, 2019. We are anxiously awaiting your arrival at the Provincial Championships in Pembroke and will do everything in our power to make your stay enjoyable and memorable.

Coaches are asked to select the Coach's To-Do List link on this website for forms requiring your immediate attention. Forms must be submitted before February 6th.

Rooms have been blocked off for coaches at the "XXXXX" located at XXXXXX. in XXXXXX, ON. Coaches are asked to contact Carlos Gregorio immediately -- 2thegores@gorecurling.com -- to finalize your accomodations.

Parents and guests travelling to the Provincial Championships are asked to select the "For Parents" link on this website to make your reservations. Please indicate that you are a spectator at the Gore Provincial Championships at the Pembroke Curling Club and you will be afforded the special rate. For parents and friends that cannot make the trip to the Provincials, you may follow the progress of your team via the Schedule & Results thumbnails. We will be providing live scoring.

The Pembroke Curling Club is proud to host the 2018-2019 Gore Mutual Ontario High School Curling Championships.

-- Chair